ALANYA SU TASARRUFU

  Alanya su tesisatçı ekibi olarak sizlere su tasarrufu nasıl yapılır ve su tasarrufunun faydaları nelerdir bunlardan bahsedeceğiz. Su tasarrufunu sadece kendi açınızdan değil tüm dünya açısından düşünürseniz ne kadar yararlı bir etken olduğunu anlayacaksınız. En çok su tüketimi nerededir ve ne yapılmalıdır?

  Bunlardan birincisi duş başlıklarıdır. Tüketimin en çok olduğu yerler banyolarımızdır. Özellikle  rezervuarlar ve duşlar tüketimin neredeyse yarısına yakın kısmını oluşturmaktadır. Duş başlıklarında yapılacak debi sınırlamaları ile yüzde kırk yüzde altmış arası su tasarrufu sağlanmış olur. Duş sırasında isteğinize göre suyu kısabilirsiniz ya da kapatabilirsiniz. Duş başlıklarının çeşitli püskürtmeli tipleri vardır. Su tasarruflu duş başlıklarını normal bir maliyetle alabilirsiniz. Tüketimin yoğun olduğu ikinci yer ise eski klozetlerdir. Evlerde en fazla su tüketilen yerlerden biri de tuvaletlerdir. Yalnız bir kişinin yılda ortalama 49.140 litre suyu tuvaletlerde tükettiği söylenmektedir. Günümüzde gelişen teknolojiyle beraber 3/6 litre tüketen rezervuarlar yapılmıştır. Bu teknolojiler sayesinde su tüketimi standart bir teknolojiye kıyasla yüzde altmış daha tasarrufludur.  Bir diğer tüketim yeri su sızdıran musluklardır. Sızıntı yapan bir musluktan ayda yaklaşık 1 tona yakın su boşa akabilmektedir. Bunun gibi damlayan musluklar yılda 15.000 litre boşa su akıtmaktadır. Bunun bir miktarının da sıcak su olduğunu düşünürsek ısıtma enerjisini de boşa harcamış oluyoruz.

  Alanya su tasarrufu nasıl yapılır konulu yazımıza su tasarrufuyla ilgili birkaç çözüm önermeleriyle devam edeceğiz. Tek kumandalı sıcak soğuk karıştırıcı aleti lavaboda ya da duşta kullanmanız sonucu yaklaşık yüzde otuz su tasarrufu sağlamış oluyorsunuz. Tuvaletlerin rezervuarlarındaki suyu durdurma sistemi kireçlenme ya da pislik nedeniyle işlevini tam olarak yerine getiremeyip boşa su akmasına neden olur. Maliyetlerinizi katlamak istemiyorsanız bu temizliğe biraz daha özen göstermelisiniz. Rezervuarın içerisine 1 veya 2,5 litrelik bir plastik şişeyi su ile doldurarak ağzını kapatıp rezervuarın içine yerleştirirseniz rezervuarı her kullandığınızda bir litre veya iki buçuk litre daha az su kullanmış olacaksınız. Tuvalet kağıdı, sigara izmariti gibi ürünleri tuvalete atmamalısınız çünkü bu atıkları gidermek için normalden fazla su harcamış olursunuz. Dişlerimizi fırçalarken, bulaşık yıkarken suyu açık bırakmamaya özen göstermeliyiz. Bir bardak su ile dişlerinizi fırçalamanız mümkündür. Bulaşık makinesi kullanmanız hem maddi açıdan hem de işinizi kolaylaştırmanız açısından ayrıca su tasarrufu açısından oldukça etkilidir.

  Alanya su tesisat ekibi olarak sizleri su tasarrufu konusunda biraz bilgilendirmek istedik. Su tasarrufu yapmak hem sizin hem de yaşanır bir dünya için oldukça önemli bir konudur. Daha detaylı bir bilgi veya yardım almak isterseniz her zaman hizmetinizdeyiz.