OBA SU TESİSATI

Oba su tesisat firması  olarak sizlere tesisatçılık mesleği hakkında ve su tesisatçılığı hakkında bilgi vermek istiyoruz. Tesisatçılar; binalarda(okullar, iş merkezleri, hastaneler gibi) atık su(pis su), temiz su ve doğalgaz tesisatının resmi ve özel binalara kadar iletilmesini yapan, kömür veya güneş enerjisi ile çalışan ısıtma sistemlerini kuran, bunların bakım ve onarım işlemlerini yapan kişilerdir. Tesisatçıların görevlerinden ve çalışma düzeninden bahsedecek olursak; binanın sıhhi tesisat uygulama planını çizer ve bu planı inceler, su tesisatı için gerekli olan malzemeyi sağlar. Su tesisatının plana uygun olarak binaya yerleştirilmesi ile ilgili işlemlerini yürütür. Sıhhi tesisatın kontrolünü, bakımını ve onarımını yapar.Gazın şebekeden binalara, çelik ve polietilen borularla dağıtımı için hazırlanan doğalgaz tesisat parçalarının yerine takılması ve testlerin yapılması ile ilgili işlemleri yürütür. Bina girişindeki enerji kaynağından tüketim cihazlarına kadar, yapılacak tesisatın projesine uygun bir şekilde döşenmesine yardımcı olur ve gaz kaçaklarına da önlemler alınması tesisatçının görevlerinden biridir.

Peki bir tesisatçının işlini yerine getirebilmesi için kullanması gereken malzemeler nelerdir? Çekiç, kaynak makineleri, boru anahtarları, sıhhi tesisat ekleme parçaları, ölçme ve kontrol aletleri, kendir ve diğer sızdırmazlık malzemeleri, diş açma malzemesi, tesisatçı mengenesi, el testeresi, boru bükme makinesi, matkap, kırıcı, delici, anahtar takımı, eğe, pafta, kılavuz gibi malzemeler kullanılmaktadır. Ayrıca su kaynağı arızaları gibi problemlerde hasarı en aza indirmek için elektronik arıza tespit cihazları da kullanılabilir. Tıkalı atık su giderlerinin tıkanıklığını açabilmek için kameralı ve robot sistemlerden faydalanılabilir. Her meslekte olduğu gibi tesisatçılık mesleğinin de kendine göre zor yanları vardır. Doğalgaz ısıtma ve sıhhi su tesisat teknikeri planlama işlerini büroda, uygulama işlemlerini ise binalarda yaparlar. Binalarda ortam tozlu, kirli ve gürültülü olabilir. Çalışma saatleri düzenli olmakla birlikte bazı acil durumlarda gece veya izin günlerinde de çalışmaları gerekebilir. Su tesisatçısının çalışma sırasında işverenlerle, mühendislerle, teknisyenlerle ve işçilerle iletişim kurması gerekebilir. Peki bir tesisatçıyı tesisatçı yapan özellikler nelerdir?

Doğalgaz ısıtma ve sıhhi su tesisat teknikerlerinin; matematik ve fizikle ilgili ve bu konularda başarılı olması gerekmektedir, şekil ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip, planlanan bir işi uygulayabilme gücüne hakim, ellerini ustalıkla kullanabilen, bedence güçlü ve dayanıklı olmaları gerekmektedir. Oba su tesisatı firması olarak sizlere yıllardır hizmet vermekteyiz. Siz değerli müşterilerimiz bizde su tesisatı için şu durumlarda yardım isteyebilirsiniz; klozet, musluk onarımları, su tesisat borularındaki arızaların giderilmesi için, tıkalı lavabo ve tuvaletlerin açılması gibi hizmetler vermekteyiz. Oba su tesisatı firması temiz ve titiz bir çalışma aynı zamanda uzman ekibi ile sizler için çalışmaktadır.